Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej (więcej informacji znajdziesz w google po wpisaniu "ciasteczko wikipedia"

Kategorie

  • Brak kategorii
XeroSox

Ból

Złamanie, ból, płacz, tragedia w rodzinie. Tak wygląda przykry w konsekwencji obraz człowieka i rodziny w której ktoś uległ wypadkowi, łamiąc kończynę górna lub dolną. Oczywiście można także załamać sobie wiele innych kości, chociażby żebra, obojczyk, nie daj Boże kręgosłup.

Złamania kończyn, to najczęstsze przypadki dlatego chciałbym, abyśmy skupili się na tych kościach najbardziej narażone na złamania. Złamania dzielimy na dwa rodzaje wewnętrzne (zamknięte) i otwarte (zewnętrzne). Złamania otwarte są uważane za najgorsze ze względu dodatkowego występującego zagrożenia jakim jest utrata krwi i możliwość zakażenia. Do tego dochodzi przemieszczenie się kości lub jej w najgorszym przypadku rozszczepienie na wiele fragmentów.

Nie zapominajmy także o bólu człowieka który doznał urazu. Ból ten jest tak niesamowity, że może wiązać się z utratą światowości, omdleniem, wymiotami. Chciałbym przestrzec że nie wolno podawać żadnych środków przeciwbólowych, ani tym podobnych specyfików przed wizytą lekarza, przed transportem chorego na pogotowie itp. Trzeba utrzymać poszkodowanego w ciągłej świadomości, aby nie zrobić mu większej krzywdy, zatamować krew opaską lub w miarę czystą szmatką.

Okazywanie bólu jest naturalną obroną organizmu przed niepoprawnym, niezgodnym, przeciwnym do naturalnego kierunku ułożenia części naszego ciała. Kiedy poszkodowanego przejmą fachowcy z chirurgi musimy im zaufać wiedzą więcej niż ktokolwiek inny jak pacjenta dobrze poskładać aby jak najszybciej wrócił do zdrowia. Jednak z tym nie zgodził bym się do końca. Człowiek człowiekowi nie równy, lekarz czy chirurg, ortopeda także.

Zawsze podczas złamań trzeba trzymać rękę na pulsie jeżeli chcemy dobrze  i sprawnie poruszać się. Lepiej poszukać (słuchając opinii innych) dobrego lekarza który oceni czy wszystko jest w porządku, czy z tak poskładanym złamaniem będziemy w stanie funkcjonować przez dalszą cześć życia.

Co ty sądzisz o tym?

Miałeś lub miałaś przypadek źle złożonego złamania?

Podziel się z innymi opinią na ten temat?