Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej (więcej informacji znajdziesz w google po wpisaniu "ciasteczko wikipedia"

Kategorie

  • Brak kategorii
XeroSox

Kołdry nakrywające człowieka podczas snu - zmiany na przestrzeni lat.

Pledy przykrywające człowieka podczas snu, stosowane są od dawnych czasów. Ludzie pierwotni do okrywania się używali skóry upolowanych niedźwiedzi. Po pojawieniu się zwierząt gospodarskich oraz różnych materiałów, zaczęto wykorzystywać puch i pierze ptaków wodnych oraz skóry owcze. Pojawiły się wtedy pierwsze kołdry puchowe i pierzyny.


Ze względu na wysoką cenę oryginalnego puchu, osoby uboższe jako wypełnienie stosowały pierze gęsie, kacze lub kurze. Natomiast pościele wypełnione puchem stosowane były przez rody magnackie i królewskie.

Puch i pierze którym napełniano kołdry puchowe i pierzyny, uzyskiwano w wyniku wyskubu pierza z gęsi i kaczek gospodarskich. Uzyskane pierze należało ręcznie podzielić na pierze i puch oraz, w przypadku pierza, odedrzeć piórka(chorągiewki) od twardych gałązek (stosin). W większości wypadków wykonywały to kobiety i dziewczęta, podczas jesiennych lub zimowych wieczorów. Wspólne darcie pierza, oprócz wzajemnej pomocy, stanowiło również formę spotkania towarzyskiego. Z uzyskanego w ten sposób wypełnienia szyto później dla córek pierzyny i poduchy, będące podstawowym elementem wiana młodej panny.

Obecnie pierze i puch, wypełniające kołdry puchowe, po oczyszczeniu i wypraniu, sortowane jest mechanicznie. Wykorzystuje się w tym celu sprężone powietrze oraz różnicę ciężaru pierza i puchu. Najlepszy, puch D1, przepływa z powietrzem do ostatniej komory sortownicy, a cięższe pierze i gorszy puch opadają wcześniej. Po posortowaniu, puch i pierze miesza się w ściśle określonych proporcjach i wagach. Dzięki temu dostępne są różne rodzaju kołder, od zimowych poprzez całoroczne do letnich, zawierające półpuch (puch i pierze) w różnych proporcjach lub sto procent puchu.Skomentuj to !

 

 

 

Mozesz uzyc ponizszych tagow HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>