Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej (więcej informacji znajdziesz w google po wpisaniu "ciasteczko wikipedia"

Kategorie

  • Brak kategorii
XeroSox

Karta platnicza charakterystyka


Karty pożyczkowe co nas boli.

Kiedy poniesiemy koszty za używanie karty płatniczej jak za mokre zboże?

Brak spłaty sumy minimalnej w wytyczonym czasie skutkuje doliczeniem oprócz odsetek pobocznej opłaty za spóźnienie (w zależności od banku 20-50 zł). Czas spłaty to czas, w którym środki finansowe muszą znaleźć się na rachunku karty w banku. O ile zatem dokonujemy transakcję na poczcie, trzeba uczynić to nawet z tygodniowym wyprzedzeniem. O ile dokonujemy transferu z banku, najodpowiedniej uczynić to dwa dni przed terminem. Jeżeli natomiast mimo uciekających terminów nie zrobimy spłaty zobowiązania, wystawiamy się na opłaty windykacyjne. Telefon albo odwiedziny pracownika banku mogą kosztować ponad 100 zł.

Wypada także zwracać uwagę, by nie przekroczyć limitu pożyczki. Dotyczy to tzw. wypukłych kart finansowych, którymi można płacić również tam, gdzie nie ma odpowiednich urządzeń, jakie kontrolują, czy konsument ma na karcie należyty limit do wykonania operacji. Jednak, gdy operacja następuje ręcznie, takiego sprawdzenia nie ma, co może owocować właśnie przekroczeniem limitu.

W wyniku przekroczenia limitu z winy klienta instytucje finansowe pobierają od właścicieli kart opłatę wynoszącą około 50 zł.

Karty Płatnicze – Kolejne opłaty przy użytkowaniu karty bankowej:

  • Zabezpieczenie od kradzieży karty (0-12 zł miesięcznie). Jest to polisa chroniąca kartę na wypadek kradzieży. Coraz częściej jednak instytucje finansowe dodają do kart ubezpieczenia dodatkowe, np. rabunku gotówki czy artykułu nabytego kartą. W niektórych instytucjach finansowych ubezpieczenie jest darmowe, w innych jest płatne. Może być również dobrowolne lub obowiązkowe.
  • Ochrona spłacania zobowiązania (0,06-0,36 proc. salda zobowiązania miesięcznie). W ramach tego ubezpieczenia ubezpieczyciel płaci debet na karcie w sytuacji śmierci lub utraty zdolności do pracy przez właściciela karty. Zapłata za ubezpieczenie jest co miesiąc obliczana na podstawie salda zobowiązania lub limitu kredytowego. W większości instytucji finansowych można z tego ubezpieczenia zrezygnować.
  • Koszty za przekroczenie limitu (20-60 zł). Jeśli przewyższymy przyznany nam przez instytucję finansową limit na karcie. To może się zdarzyć, gdy opłacamy kartą tam, gdzie nie są używane elektroniczne terminale do obsługi kart, np. w taxi.
  • Koszty za zaległą spłatę (20-60 zł). Jeżeli nie zrobimy spłaty minimalnej w podanym przez instytucję finansową czasie, zapłacimy tę opłatę.
Skomentuj to !

 

 

 

Mozesz uzyc ponizszych tagow HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>