Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej (więcej informacji znajdziesz w google po wpisaniu "ciasteczko wikipedia"

Kategorie

  • Brak kategorii
XeroSox

Historia protezLiteratura starożytna zawiera odniesienia do protez w opowiadaniach i wierszach, ale z pierwszych zapisek historycznych, protez kończyn zaczęto używać w Grecji i Rzymie. Na przykład, z historycznego dowodu Marka Sergiusza, rzymskiego generała, który stracił prawą rękę podczas walki. Wiadomo że miał rękę zastąpioną protezą z żelaza. Jego tarcza była zamocowana do jego protezy. W taki sposób był w stanie powrócić do walki i walczyć.
Proteza znaleziona przy mumii
W roku 2000 naukowcy w Kairze, Egipt, odkryli coś ich zdaniem podobne do najstarszych sztucznych części ciała – protezy palców wykonane z drewna i skóry. Rzecz którą, znaleźli było dołączone do prawie 3000-letniej mumii. Pozostałości egipskiej szlachcianki, zachowało się w dobrym stanie. Jak protez zmieniły się od tamtej historii. Urządzenia kiedyś były wykonane z materiałów podstawowych, takich jak drewno i metal, trzymają się organu przy pomocy skórzanych rzemyków.

Aby pokazać, jak mało protez z zaawansowaną przez większość historii, uznają sztuczne ręce i nogi Średniowiecze  – Prawie 2000 lat później. Pancerny Rycerze  tej epoki żelaza, często musiał korzystać z protezy kończyn, zwykle wykonane przez tego samego człowieka który wykonywał dla niego zbroję. Kończyny te wprawdzie nie były bardzo funkcjonalne i zostały rzeczywiście wykorzystane bardziej w celu ukrycia straconej kończyny.

Najbardziej znani to morscy piraci. Drewniane rdzenie i ręce metalowe kształcie haków, stały się protezami standardowymi używanymi przez większość historii. A Hollywood przesadzone pod względem ich stosowania. Potrzebne materiały do wykonania protez mogły pochodzić z fragmentów statku piratów, jak i wykształcenia lekarzy było rzadkością. Zamiast lekarza, na statku kucharz zwykle wykonywane operacje amputacji, choć to biedna cena sukcesu.


Na początku 16 wieku, francuski lekarz wojskowy Ambroise Paré, również znany ze współpracy z technik amputacji, przyczyniły się jednak do pierwszych dużych postępów w protetyce od wielu lat. Paré wynalazł zawiasy mechaniczne, jak również protezy nogi, np. blokowanie kolana i uprzęże specjalistyczne. Ok. 1690, holenderski lekarz, Pieter Verduyn, później rozwinie protezę nogi z wyspecjalizowanymi zawiasy i mankiet ze skóry w celu poprawy przywiązania do ciała. O dziwo, łączyły ich wspólne cechy, nowoczesne urządzenia protetyczne.

Wraz z pojawieniem gazowych znieczuleń w 1840 roku, lekarze mogliby wykonywać dłuższe, bardziej drobiazgowe operacji amputacji, pozwalając im działać na pniu części w taki sposób, aby przygotować go na współpracę z protezy. Postępy w sterylizacji narzędzi pomieszczeń, zabiegów przenosiły się na lepszy wskaźnik sukcesu, w przypadku procedur amputacji, zwiększając zapotrzebowanie na protezy kończyn.

Kiedy sztuczne kończyny stały się bardziej powszechne, postęp w dziedzinach takich jak nowe technologie i metod opartych na zajęciach rozwijał dziedzinie protetyki. W szczególności, w 1812 roku, kiedy został opracowany prototyp protezy ręki, które mogą być kontrolowane przez przeciwny bark z podłączeniem taśmy – nieco podobnie jak hamulce są sterowane na rowerze.

National Academy of Sciences, amerykańskiej agencji rządowej, opatrzyły sztuczne kończyny programem w 1945 roku. Program powstał w odpowiedzi na napływ II wojny światowej “weteran amputees” oraz w celu doskonalenia postępu naukowego w rozwoju sztucznych kończyn. Od tego czasu, postępów w dziedzinach, takich jak materiały, metody projektowania komputerowego i technik chirurgicznych pomogły protezom stawać się coraz bardziej realistyczne i funkcjonalne.3 komentarz do Historia protez

Skomentuj to !

 

 

 

Mozesz uzyc ponizszych tagow HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>