Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej (więcej informacji znajdziesz w google po wpisaniu "ciasteczko wikipedia"

Kategorie

  • Brak kategorii
XeroSox

Sztuczne kończyny, które mogą czuć

Nowa chirurgiczna metoda jest pierwszy schodkiem w robieniu protez z czuciowymi zdolnościami.

Choć naukowcy dokonane ogromne postępy w protezy kończyn, urządzenia te wciąż brak im zmysłu dotyku. Teraz naukowcy z Northwestern University w Chicago wykazały, że przeszczepianie nerwów z amputowaną rękę do klatki piersiowej u pacjentów pozwala poczuć że ręka istnieje. Wyniki są pierwszym krokiem w kierunku protetycznych ramion z czujnikami na palcach – obecnie w fazie rozwoju – to będzie przeniesienie dotykowych informacji z urządzenia do klatki piersiowej, użytkownika czuje, jakby była ona rzeczywistą jego ręką.

proteza ręki

proteza ręki

Obecnie, pacjenci obsługują swoje protezy przez wizualne reakcje: oni wiedzą, że dotknęli filiżanki gdy widzą. Bez czuciowych informacji, to jest dla pacjentów do ustalenia czy chwytają filiżankę wystarczająco mocno, trudno by trzymać to bez rozbijania. ‘Czucie jest dużym brakującym kawałkiem obecnej protetyki’ mówi Robert Kirsch dyrektor to funkcja elektrycznego pobudzania centrum z  Louis Stokes Veterans Affairs Medical Center, w Cleveland. “Jeśli ten może stanowić drogę do tego, to duży krok naprzód”.

Na początku tego roku, Północno-zachodni pracownicy naukowi, Todd Kuiken i jego koledzy przy Instytucie Chicago związanym z rehabilitacją, pokazał, że podobny nerve-transplant mogło być używane aby intuicyjnie sterować gestem protetycznego ramienia. Nerwy ruchowe, na które silnik wskazuje od mózgu do mięśni zostały przeszczepione od kikuta straconego ramienia do klatki piersiowej. Gdy pacjent pomyślał o poruszaniu jego ręką, jego mięsień klatki piersiowej drgnął. Te kurczenia się mięśniowe zostały użyte by sterować gestem zmotoryzowanego łokcia, nadgarstka i dłoni.

W nowym badaniu naukowcy miała nerwy, które zwykle ciągną sensorycznej wiadomości z rąk do mózgu i wszczepiono je do skrawka skóry na klatce piersiowej pacjenta. Po uwzględnieniu nerwy rosną od kilku miesięcy, Kuiken i jego koledzy testowane zdolności sensorycznych dwóch amputacji. “Mogą oni poczuć bardzo lekkich dotknięć i mogą czuć ciepło i zimno,” mówi Kuiken, który prowadzi badania nad tą nowa technologią. Ustalenia zostały dziś opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Oba pacjentów mogło dostrzec różnicę między innymi klasami papieru ściernego potartego o ich skórę. Ale każdy przedstawił najróżniejsze sensy dotknięcia. Dla jednego pacjenta, sens był bardzo szeroki: przyleganie do dużego terytorium skóry na klatce piersiowej wywołało wyobrażenie o uczuciu w trzech palcach w tym samym czasie. Drugi pacjent miał wytworniejszą czuciową mapę. Poczuł, że czucie w innych palcach łączy z innymi miejscami na swojej klatce piersiowej, jak również inne dziwne uczucia, taki jak uczucie rozciąganej skóry albo odsuwanego palca.

W obu przypadkach nowe mapy sensoryczne na klatce piersiowej pojawiają się losowo zorganizowane, a nie odzwierciedlają topografii strony. Na przykład, skrawek skóry związane środkowy palec nie znajduje się obok skrawek skóry związane z serdecznym palcu. “To będzie wymagało czasu, aby dowiedzieć się mechanizmy, które Reinerwacyjnych przypomnienie, jak również jeśli możemy skierować ją uzyskać bardziej wyrafinowane wyniki dla pacjentów”, mówi Kuiken. “Mózg może przekształcić się skorzystać z informacji podanych do niego.”

Naukowcy, wraz z współpracownikami z różnych instytucji, rozwaażają obecnie nowe składniki które można dodać do protez dłoni, które pozwolą im poczucie środowiska i przekazywania tych sygnałów do użytkownika piersi. To zadanie może być trudne: urządzenia będą musiały być połączone z protezą i precyzyjnie stymulować różne części klatki piersiowej.

“Nasze ręce są niesamowitymi instrumentami, które mogą czuć rzeczy lekkie, dotknięcie i rozwiązywania niesamowite do naśladowania, dzięki urządzeniu jest niezwykle obiecujące”, mówi Kuiken. “Wszyscy dajemy naszym pacjentom radość zbliżenia, jest to zapewne lepsze niż nic.”Skomentuj to !

 

 

 

Mozesz uzyc ponizszych tagow HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>