Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej (więcej informacji znajdziesz w google po wpisaniu "ciasteczko wikipedia"

Kategorie

  • Brak kategorii
XeroSox

Uwaga nadchodzi zima

Wystarczy poślizgnięcie lub pozornie niegroźny upadek. A może się to zakończyć urazem głowy, skręceniem stawu, potłuczeniem, naderwaniem mięśni czy złamaniem kości. Zima bywa pełna zasadzek.
Sanki, łyżwy, narty czy snowboard to wielkie atrakcje zimy. Na oblodzonych i zaśnieżonych powierzchniach łatwo jednak o urazy. Najlepiej pomożesz wtedy dziecku, jeśli? nie stracisz głowy.
Skręcenie stawu ? to lekkie naderwanie więzadeł i torebki stawowej. Malec skarży się na ból w kostce (staw skokowy) ? wskazuje jej bok (zwykle to miejsce jest opuchnięte) i nie chce chodzić. Warto pojechać na ostry dyżur chirurgii urazowej. Brzdąc będzie miał unieruchomiony staw gipsem lub założony stabilizator (sztywna skarpeta z dziurą na pięcie).

Stłuczenie stawu ? to uszkodzenie po uderzeniu. Objawia się spuchnięciem, bólem, a często też krwiakiem (siniakiem). Dziecku pomogą wtedy żele przeciw obrzękowe przyspieszające wchłanianie się krwiaka oraz regenerację chorych tkanek

Uraz głowy ? jeśli dziecko straciło przytomność (lub doszło do zamroczenia) sprawa jest poważna. Tym bardziej gdy towarzyszą temu nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia. Może to świadczyć o wstrząśnieniu mózgu. Tym bardziej niepokojące jest krwawienie z nosa lub ucha (czy tzw. płynotok ? krew jest jaśniejsza, wodnista, bo zmieszana z płynem mózgowo-rdzeniowym). To może być oznaką złamania podstawy czaszki. Zawozimy malca szybko do najbliższego szpitala, gdzie będą zrobione zdjęcia RTG czaszki i kręgosłupa szyjnego, a także (lub) tomografia komputerowa.

Złamania ? rozpoznasz je po tym, że w miejscu urazu dziecko ma obrzęk i czuje ból. Poza tym nie chce nic robić tą obolałą rączką (albo stawać na chorej nóżce). Złamanie z przemieszczeniem można poznać po po wyglądzie kończyny ? jest nienaturalnie wygięta. Postaraj się unieruchomić miejsce złamania i dwa najbliższe stawy ? powyżej i poniżej złamania. To zadziała przeciwbólowo oraz zapobiegnie przemieszczaniu się odłamów kości.

Na stoku malec może oberwać kijkiem narciarskim, najechać na drzewo lub uderzyć o gałąź czy tyczkę slalomową. Dlatego kask i gogle to niezbędny ekwipunek małego narciarza.

KASK: powinien ściśle przylegać do głowy dziecka ? krawędź dobrze dobranego kasku zakrywa czoło, schodząc jak najniżej, tuż nad oczy, natomiast tylna ? jest możliwie wysoko.

GOGLE: odpowiednie gogle dla malca są dopasowane i odporne na uszkodzenia, mają wygodne zauszniki i sznurek zabezpieczający przed zgubieniem. Chronią oczy nie tylko przed urazami mechanicznymi, ale i oślepiającymi odbiciami promieni słonecznych od śniegu.

Bolącą rękę malca – warto umieścić na temblaku, a stopę podeprzeć na krześle ? mniej spuchnie. Obrzęk i ból złagodzą nie tylko żele przeciwobrzękowe, ale też okłady z lodu. Uwaga! Lodu nie kładzie się bezpośrednio na skórę, tylko zawija w jakąś tkaninę, by nie doszło do odmrożenia. Ważna rada ortopedy: Przy urazach głowy oraz złamaniach (zwłaszcza z przemieszczeniem) konieczne może być całkowite znieczulenie (narkoza). Dlatego nie podawaj dziecku nic do jedzenia i picia (bo może zwymiotować, a poza tym niektóre badania wymagają, by pacjent był 5-6 godzin po posiłku) ani tabletek przeciwbólowych (bo mogą utrudnić rozpoznanie faktycznego stanu małego pacjenta).

- Do unieruchomienia obojczyka i ramienia możesz wykorzystać bandaż elastyczny. Przymocuj nim rączkę dziecka do klatki piersiowej, zginając jego łokieć pod kątem prostym. Uwaga: Bandażuj niezbyt ściśle, aby dziecko mogło swobodnie oddychać.

- Do unieruchomienia przedramienia wystarczy trójkątna chusta. Zwiąż ją na karku dziecka i zegnij jego łokieć pod kątem prostym. Postaraj się rozłożyć chustę tak szeroko, by sięgała od łokcia do dłoni).

- Jeśli maluch złamał udo lub podudzie, do usztywnienia można użyć kijka czy deseczek. Gdy nie masz ich pod ręką (na stoku to oczywiste), zwiąż obie nogi dziecka szalikami (zdrowa będzie usztywnieniem dla chorej). Uwaga! Nie wiąże się szalików w miejscu, gdzie najbardziej boli, bo to miejsce złamania? lecz nieco wyżej i niżej. A potem już do szpitala!3 komentarz do Uwaga nadchodzi zima

  • Robert

    Zima zawsze niesie ze sobą złamania z powodu śliskich powierzchni. Jednak tego nikt nie może przewidzieć ani powstrzymać. Zima to frajda dla narciarzy i snowboardzistów, nikt nie zrezygnuje z białego szaleństwa nawet pod groźbą złamania, bólu, cierpienia. Cała przyjemność z jazdy jest silniejsza od strachu i bólu. Dlatego nie jest możliwe powstrzymanie innych przed przyjemnościami jakie dają sporty zimowe. Przynajmniej ja nie mógłbym się powstrzymać. :::)

  • IZA

    Robert zgadzam się z tobą, ja także uwielbiam sporty zimowe i jak tylko się wykuruję wybieram się na narty. Ja bez nart nie mogłabym przeżyć zimy. Nawet gdybym miała znowu następny wypadek to i tak by mnie nikt nie mógł powstrzymać przed zjazdem z góry. pozdrawiam

  • skoczek

    Witajcie, jestem tego samego zdania zima musi być w górach na stoku. W Afryce nie mieszkamy więc trzeba korzystać z każdej chwili aby pozjeżdżać. Gdzie ślizgacie się zimą? Ja w Korbielowie, czasem w Szczyrk, Gubałówka. Może spotkali byśmy się gdzieś w górach. Zima tusz zapasem jak dobrze powieje chłodem to może już za miesiąc będzie można zjechać na białym puchu, pozdrawiam, życzę wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia.

Skomentuj to !

 

 

 

Mozesz uzyc ponizszych tagow HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>