Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej (więcej informacji znajdziesz w google po wpisaniu "ciasteczko wikipedia"

Kategorie

  • Brak kategorii
XeroSox

Kostka w gipsie

Ciężkie skręcenia kostki należy do przypadków najczęściej zgłaszanych w oddziale ratunkowym. Według wyników badania przeprowadzonego w Anglii, najkorzystniejsze postępowanie w tych sytuacjach, to unieruchomienie nogi poniżej kolana w odlewie gipsowym.
W badaniu wzięło udział 584 pacjentów z poważnym skręceniem kostki. Porównane zostały trzy metody postępowania w skręceniu: zastosowanie bandaża elastycznego, ortezy skokowo-stopowej, pneumatycznego stabilizatora stawu skokowego i unieruchomienie w odlewie gipsowym.

Najczęściej stosowaną metodą, ze względu na jej niski koszt, jest wykorzystanie bandaża elastycznego wraz z lodem i zaleceniami wykonywania ćwiczeń.

Pierwotnym punktem końcowym badania był stan czynnościowy kostki po 3 miesiącach od skręcenia. Oceny dokonywano jednak również w obserwacji 9 miesięcy po zdarzeniu – mierzono sprawność kostki za pomocą skali Foot and Ankle Score.

Istotną klinicznie przewagę nad innymi metodami postępowania wykazał odlew gipsowy założony poniżej kolana. Zastosowanie takiego leczenia gwarantowało krótkotrwałe unieruchomienie stawu, które jest niezbędne do szybkiego powrotu do pełni sprawności.

Podobne wyniki do odlewu gipsowego przyniosło użycie stabilizatora pneumatycznego, który był jednak dwukrotnie droższym rozwiązaniem. W obserwacji 9-miesięcznej nie zauważono różnic zależnych od zastosowanej metody leczenia.
źródło:Lancet 2009Skomentuj to !

 

 

 

Mozesz uzyc ponizszych tagow HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>