Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej (więcej informacji znajdziesz w google po wpisaniu "ciasteczko wikipedia"

Kategorie

  • Brak kategorii
XeroSox

Mateusz sięga gwiazd

Mateusz sięga gwiazd

Mateusz Bartnik ma 11 lat i trzy wielkie marzenia: wystartować w zawodach pływackich na olimpiadzie sportowej, skończyć informatykę i założyć własną firmę komputerową, a także ? i przede wszystkim ? udowodnić wszystkim, że osoba niepełnosprawna może osiągnąć więcej niż pełnosprawna.

Ten nad wiek dojrzały chłopiec doskonale zdaje sobie sprawę z jakimi wyzwaniami przyszło mu się zmierzyć. Mateusz urodził się bez jednej nogi.
Niepełnosprawność nigdy nie stanowiła jednak dla niego przeszkody w zdobywaniu osiągnięć sportowych czy naukowych. Wręcz odwrotnie stała się motorem, kołem zamachowym, które dodaje mu sił i zapału do stawiania sobie coraz wyższych poprzeczek.

Chłopiec gra w piłę nożną, jeździ na rowerze, gra w kosza ale przede wszystkim pływa.
- Kiedy ostatnio wygrałem zawody pływackie z osobami w pełni sprawnymi byłem z siebie naprawdę dumny ? mówi Mateusz, który jak ryba pływa od piątego roku życia i ma na swoim koncie aż pięć medali,w tym dwa złote. ? Pływanie to mój żywioł. Nie ma niczego lepszego! ? śmieje się niezwykle uzdolniony w tym kierunku chłopiec a jego trener Antoni Górny podkreśla: – Jeśli pływanie nadal będzie mu sprawiało taką frajdę i będzie tak wytrwały, jak nic ma szansę wystartować w paraolimpiadzie. On już dziś pływa z dorosłymi a na treningach pokonuje odcinki ponad 2 km! Ma talent i co ważne, jest bardzo pracowity.
Mój rekord to 3 km 700 metrów; a w pływaniu na czas 1 minuta 32 sekundy na 100 metrów ? wylicza z zapałem Mateusz, który doskonale pływa wszystkimi stylami chociaż najbardziej lubi styl motylkowy ? I pomyśleć, że na basen trafiłem aby pomóc sobie w rehabilitacji, teraz nie wyobrażam sobie życia bez pływania.

Mateusz nie wyobraża sobie także życia bez nauki chociaż jak zgodnie podkreślają jego rodzicie i nauczyciele, nie jest typem kujona. ? To szczególna osobowość: grzeczny, uczynny, bardzo skromny i niezwykle utalentowany uczeń. Prymus ze średnią 5,6 i wzorowym zachowaniem. Jestem dumna, że jest w mojej klasie ? mówi wychowawczyni Mateusza Danuta Zgierska ze szkoły podstawowej nr 30 w Lublinie, do której uczęszcza chłopiec.

Od pierwszego dnia w szkole zjednał sobie nie tylko kolegów z klasy, którzy się z nim przyjaźnią ale także całą społeczność szkoły mimo, że nie realizujemy programu integracyjnego. Tym bardziej godne to podziwu ? zaznacza Zgierska.
Zainteresowania Mateusza są bardzo szerokie: od ulubionej matematyki (w tym roku zdobył drugie miejsce w Polsce w konkursie matematycznym), po pasjonowanie się historią i poezją (laury w konkursie recytatorskim).
Lubię się uczyć ale chyba nie poświęcam nauce zbyt dużo czasu, tyle tylko co inne dzieci. W przyszłości chciałbym być informatykiem, układać programy komputerowe i mieć własną firmę ? mówi poważnie. ? Czy koledzy w klasie uważają, że mam tak dobre stopnie bo jestem niepełnosprawny? Nie sądzą. Tylko raz usłyszałem od nich, że jestem z tego powodu chwalony. Nie przejmuję się tym tylko naśladuje mojego dziadka. On nie ma ręki a wszystko umie zrobić sam, wszystko potrafi i tylko guziki trzeba mu pomóc zapiąć. Ja też chce być taki samodzielny.
Mama Mateuszka, Marta Bartnik marzy z kolei aby jej syn mógł kiedyś dostać super nowoczesną protezę nogi, która pozwoliłaby mu się swobodnie poruszać i nie obciążać kręgosłupa. ? Jestem dumna z mojego syna przede wszystkim za postawę wobec życia, za to, że chce pokazać innym, że niepełnosprawność nie jest czymś strasznym, że można z nią w pełni żyć a nawet pod wieloma względami być lepszym od ludzi sprawnych.

Tekst pochodzi z Fundacja Fuga Mundi -: Anna AugustowskaSkomentuj to !

 

 

 

Mozesz uzyc ponizszych tagow HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>